1 tema. Tarptautinės ir valstybinės vidaus (nacionalinės) teisės santykis (4 val.) (prof. dr. Saulius Katuoka)
- Bendrieji tarptautinės ir nacionalinės teisės santykio klausimai, skirtingų valstybių praktika (Monizmas (Kontinentinė Europa), dualizmas (Jungtinė Karalystė, JAV).
- Tarptautinių sutarčių rūšys tarptautinės ir nacionalinės teisės santykio kontekste: įprastinės sutartys ir tiesioginio veikimo (self-executing) sutartys.
- Tarptautinės teisės ir Lietuvos Respublikos teisės santykis. Tarptautinės sutartys Lietuvos Respublikos teisinėje sistemoje. Lietuvos teismų praktika, susijusi su tarptautinės teisės ir Lietuvos Respublikos teisės santykiu.
Aktualumas: kaip nurodoma Lietuvos Respublikos Konstitucijos 138 straipsnyje, Lietuvos Respublikos Seimo ratifikuotos tarptautinės sutartys laikomos sudėtine Lietuvos teisės sistemos dalimi. Įvairios valstybės turi skirtingas tarptautinės ir nacionalinės teisės santykio sistemas, kurias būtina išmanyti sprendžiant bylas, kuriose gali prireikti taikyti užsienio valstybės teisę ir/arba teisę, kildinamą iš tarptautinių sutarčių.
2 tema. Diplomatinė ir konsulinė teisė (4 val.) (dr. Gintarė Makauskaitė-Samuolė)
- Diplomatinių atstovybių, diplomatų, konsulinių įstaigų ir konsulinių agentų statuso reguliavimo pagrindai tarptautinėje teisėje.
- Diplomatinių atstovybių, jų darbuotojų, diplomatų, konsulinių įstaigų, konsulinių agentų privilegijos ir imunitetai.
- Svarbiausia teismų praktika, susijusi su diplomatiniais ir konsuliniais klausimais (2010 m. EŽTT sprendimas byloje Cudak prieš Lietuvą (pareiškimo Nr. 15869/02) ir susiję LR AT sprendimai bylose 3K-3-203/2001, 3K- 3- 404/2010), Umaru Dikko atvejis (diplomatinis paštas). Konsulinės įstaigos. LaGrand ir Avena bylos (konsulinė notifikacija), Rissman ir Strom bylos (imunitetas už konsulines funkcijas))
Aktualumas:
Diplomatinės atstovybės ir konsulinės įstaigos veikia kiekvienos valstybės teritorijoje, šių institucijų ir buvimo valstybių bei jų piliečių santykius veikia ne tik nacionalinės, bet ir tarptautinės teisės normos, kurias būtina išmanyti ir atstovaujant nacionalinės valstybės piliečių interesus, ir sprendžiant konsulinės pagalbos klausimus, ir atstovaujant užsienio institucijas.
3 tema. Pilietybė ir užsieniečių teisinė padėtis (4 val.) (prof. Dr. Lyra Jakulevčienė)
Pagrindinės tarptautinės teisės nuostatos dėl pilietybės. Valstybės- piliečių, esančių užsienyje, diplomatinė apsauga.
- Pilietybės įgijimas ir netekimas. Vaikų pilietybė. Dviguba pilietybė. Asmenų be pilietybės teisinė padėtis.
- Užsieniečių teisinė padėtis, jos ryšys su Europos Sąjungos teise bei tarptautine prieglobsčio teise.
Aktualumas: emigracija, imigracija, laisvas asmenų judėjimas ir intensyvūs tarptautiniai ryšiai lemia daug situacijų, kuomet kyla neaiškumų ne tik dėl asmens pilietybės nustatymo, bet taip pat ir teisių bei pareigų, susijusiu su pilietybe, pilietybių daugetu ar bepilietybe, taip pat – užsieniečių teisinio statuso klausimai. Norint atstovauti tokių asmenų interesus nacionalinėse ar tarptautinėse institucijose, būtinos ir tarptautinės teisės žinios bei praktikos išmanymas.
4 tema. Šeimos santykiai su užsienio elementu: jurisdikcija ir taikytina teisė (6 val.) (doc. dr. Katažyna Mikša)
- Jurisdikcija ir taikytina teisė bylose dėl santuokos nutraukimo, separacijos ir santuokos pripažinimo negaliojančia. Jurisdikcija ir taikytina teisė bylose dėl išlaikymo prievolių.
- Jurisdikcija ir taikytina teisė bylose dėl tėvų pareigų vaikams
- Tarptautinio vaikų grobimo civiliniai aspektai
5 tema. Tarptautinis keleivių vežimas: žalos atlyginimo klausimai (4 val.) (prof. dr. Regina Valutytė)
Reglamento 261/2004 ir 1999 Monrealio konvencijos sąveika. Atsakomybės ribos. Terminai. Jurisdikcija. Keleivių teisės juos atsisakius vežti. Keleivių teisės skrydį atšaukus. Keleivių teisės skrydį atidėjus. Ypatingų aplinkybių samprata. Žalos atlyginimas keleivio kūno sužalojimo ar mirties atveju. Žalos atlyginimas bagažo vėlavimo, sugadinimo, praradimo atveju.